top of page

Affiliate Influencer Marketing Nedir?

Güncelleme tarihi: 9 May 2023

Türkçe karşılığı satış ortaklığı olarak bilinen affiliate marketing, en temel anlamıyla internetten para kazanma yöntemidir. Firma/marka ya da kişilere ait ürünlerin satışıyla gelir elde edilir. CPA (Cost Per Action - Aksiyon Başına Bedel) olarak da ifade edilir. İşlem başına maliyet esasına dayanır.


Satışı yapan taraf, aracı olacak kişiye ürünün satış linkini verir, kişi de satış linkini paylaşarak her satıştan komisyon alır. affiliate marketing’in internet üzerinden yapılan satışların büyük bir kısmının gerçekleşmesini sağlar. Bunun sebebi, kısa sürede reklamın çok fazla kişi tarafından görülmesi ve o anda ürünü satın almasıdır.


Belli bir kitleye hitap eden herkes bu yöntemi kullanıp para kazanabilir. Eskiden popüler olan doğrudan satışın günümüzdeki karşılığı da denebilir affiliate marketing için.


Takipçi sayısı yüksek her hesap affiliate marketing ile iyi bir gelir sağlayamaz. Her ne kadar kolay gibi görünse de hedef kitleyi ikna etmek büyük önem taşımaktadır. Takipçileriniz ile aranızda samimi bir bağ var ise, fikirlerinize önem veriyorlarsa satışlarınız daha yüksek olacaktır.


Türkiye’de affiliate marketing’e en iyi örnek firmaların başında Trendyol ve Hepsiburada gelmektedir. Özellikle Trendyol’da, takipçi sayısı 10 bini geçen hesaplar eski adıyla yukarı kaydır (swipe-up) şu anki adıyla tıklanan (click-on) linkleri ile bu sisteme dahil oluyorlar.


Affiliate marketing, internetten para kazanmanın kolay ve esnek bir yolu olduğu için yıllardır tercih edilen ve her geçen gün geliştirilen bir yöntemdir. Ayrıca satış ortağına herhangi bir sorumluluk yüklemediği için en rahat ve özgür kazanç modelidir. Bütün bunların yanında kalitesine güvenilmeyen bir ürünün takipçilere tanıtılmaması da göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page