top of page

Influencer Gelir Modelleri

Güncelleme tarihi: 9 May 2023

21.yüzyılda teknoloji alanında yaşanan büyük gelişmelerle birlikte hayatın vazgeçilmezleri arasına giren internet kavramı, sonrasında insanların paylaşımda bulunabileceği yeni mecraların doğmasına sebebiyet vermiştir. Bu sosyal medya mecralarında yer alan ve belirli bir tanınırlık seviyesine ulaşan bireyler, influencer olarak ilgili kitleleri etkilemeye başlamıştır. Ve zamanla bu kavram bir meslek halini almıştır. Bu durum elbette ki satış ve kar odaklı olan şirketleri etkilemiş ve yeni bir pazarlama alanı ortaya çıkarmıştır. Influencer Marketing adı altında tüm dünyada oldukça fazla projeye imza atıldığı şu günlerde Influencer’ların nasıl para kazandığı noktası da merak edilir hale gelmiştir.

Bu noktada merakı ortadan kaldırmak adına, influencer gelir modellerine gelin birlikte göz atalım.


Temel olarak bakıldığında aşağıdaki dört başlık altında toplayabileceğimiz modeller elbette çok daha farklı şekillerde ve senaryolarda da karşımıza gelebilir ve gelecektir.


- Sponsorlu paylaşımlar ile kazanç sağlama.

- Marka satışlarından komisyon alma.

- Kendi markasını kurarak, ürünler üzerinden pazarlama.

- Abonelikler üzerinden kazanç sağlama.

- Bağış toplama.Günümüzde markaların Influencer’lar ile anlaşmalar yaparak, paylaşım başına ya da uzun soluklu paylaşımlar sonucunda iş birliklerine gittikleri görülmektedir. Bu şekilde influencer’lar paylaştıkları içeriklere reklam alabilmektedirler ya da marka entegrasyonuyla gelir elde edebilmektedirler. Bunun yanında sosyal mecralarda olduğu gibi artık televizyon ekran yüzlerini dahi influencer’lardan seçtikleri karşımıza fazlaca çıkan bir gerçek olmaktadır. Ayrıca canlı yayın etkinliklerinde bağış toplayabilme özelliği gibi belli abone sayısını aşan katılımlı canlı yayınlarda, platform influencer’a belli bir komisyon ödemektedir. Influencer gelir yöntemlerine Instagram özelinde bakmak gerekirse; sponsorlu paylaşımların yine ilk sırada olduğu söylenebilir. Bunun yanında influencer’lar gerçekleşen satışlardan komisyon ile ve marka elçisi olma yollarıyla da gelir oluşturabilir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page