top of page

Influencer/Marka Eşleşmesi Neden Önemli?

Markalar, yani reklam verenler son zamanlarda çok popüler olan sosyal medya ünlüleri dediğimiz influencer’lar ile çalışma gerçekleştirmek istemektedir. Bunun en büyük sebebi ise geleneksel medyaya göre tüketici üzerinde daha etkili sonuçlar elde edebilmeleridir.


Bu noktada ise en önemli husus, marka ile doğru influencer’ı bir araya getirmektir. Çünkü her influencer’ın hitap ettiği hedef kitlesi farklıdır. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse; oyun dünyasından tanınmış bir gamer influencer ile bir kozmetik markasını bir araya getiremeyiz. Ya da yaşlandırma karşıtı krem hedef kitlesi olan bir marka ile 12-16 yaş kitlesi yüksek bir isim ile çalışmak doğru sonuçlar ortaya çıkarmaz. Bir influencer'ın takipçisi yüksek dahi olsa eğer proje ile eşleşmiyorsa sonuç hüsran olabilir.


Son zamanlarda influencer seçimleri makrolardan ziyade mikrolara doğru evrilmeye başlamıştır. Kampanyada mutlaka mikro influencer'ları ekleyip hedef kitleyi genişletmeyi başarabiliriz. Bir diğer taraftan ise mikro influencer'ların hedef kitle ile gerçek bir diyaloğa girebiliyor olması markalar açısından oldukça önemlidir. Kendine ait güçlü bir kimliğe sahip olan bir influencer özgünlüğünü koruyarak ürünü kitlesine iletmeyi başarabilecektir.


Aslına bakıldığı zaman burada iki önemli husus bulunmaktadır. Markanın hedef kitlesi ve influencer’ın hedef kitlesi. Bu iki durum birbirine uygunsa güzel sonuçlar elde edilebilir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page