top of page

Influencer’ların Ürün Pazarlamada Başarılı Olmasının Sırrı Ne?

Güncelleme tarihi: 9 May 2023

Sosyal medyada sık sık global ve yerel markaların farklı stratejilerde influencer marketing çalışmaları gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Peki günümüzde en etkili satış olanağı sunan ve markalar tarafından sahiplenilen bu pazarlama yönteminin başarılı olmasının sırrı ne? Hadi hep birlikte inceleyelim.


Sosyal Medya Günlük Hayatlarının Bir Yansıması

Influencer’lar en sevdiği yemekten beğenerek dinlediği şarkıya, hangi spor dalıyla ilgilendiğinden giydiği taytına, her anlamda hayata karşı bakış açılarını sosyal medya aracılığı ile takipçilerine aktarıyorlar. Bu da influencer’ı yakından tanıma olanağı sunuyor ve etkileşim kurduğu kişinin Influencer’la arasında herhangi bir ortak nokta bulması onu takip edilebilir kılıyor.


Güvene Dayalı Bağ Kuruyorlar

Influencer’lar zaman içinde yapmış olduğu paylaşımlar sayesinde takipçileri nezdinde belirli bir itibara ulaşıyorlar. Takipçileri tarafından alanında uzman kabul edilerek ürün hakkındaki herhangi bir tavsiyede bulunması takipçileri tarafından benimseniyor ve onların nezdinde örnek alınacak bir davranışa dönüşüyor.


Kaliteli İçerikleriyle Dikkat Çekiyorlar

Takipçileri ile iletişim kurmak adına oldukça fazla paylaşım yapan influencer’lar çekim konusunda da epey tecrübe kazanıyorlar. Çekimlerine en doğal şekilde ürünleri dahil ederek en iyi şekilde ürünü gösterebiliyorlar. Bu durumda potansiyel alıcı olan takipçileri satın almaya teşvik ediyor.


Erişilebilirler

Takipçileri ile iletişimi yüksek olan influencer’lar ürün hakkında merak ettiklerini yorum, mail veya mesaj yolu ile influencer’a sorabiliyor. Influencer deneyimlerinden yola çıkarak samimi bir şekilde takipçilerinin merak ettiği soruları cevaplıyor. Bu durum takipçilere ürünü daha yakından tanıma olanağı sunuyor.


Görünür Kılıyorlar

Takipçiler bir nevi influencer’ların yapmış olduğu paylaşımlar ile günlük hayattaki rutinlerini öğrenebiliyorlar. Influencer’ın tanıtımını yaptığı ürünü tutarlı bir şekilde birden fazla kez hayatına entegre etmesi durumu takipçilerin ürüne birden fazla kez maruz kalmasını ve satın alma eğiminin artmasını sağlıyor.

Bu yüzden markaların bir ürün özelinde influencer ile uzun vadede iş birliği gerçekleştirmesi satış potansiyelini artıracak bir durum olarak kabul ediliyor.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page