top of page

İş Birliği İçeriklerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Güncelleme tarihi: 6 Haz 2023


İş Birliği & Hedef Kitle Uyumunu Değerlendirmek


Herhangi bir markadan belirli bir amaca yönelik iş birliği teklifi alındığında influencer’ın ilk dikkat etmesi gereken durum, gerçekleştireceği iş birliğinin hedef kitlesine hitap edip etmemek oluyor.


Influencer hem kendini hem de markayı riske atmamak adına, rutininde kullanmayacağı ya da herhangi bir faydasının bulunmadığını düşündüğü bir marka ile iş birliği gerçekleştirmemeli. Aksi takdirde bu durum takipçiler tarafından hem markanın hem de influencer’ın linçlenmesine sebebiyet verebilir. Son yıllarda çıkan “Genuine influencer” kategorisi tam olarak bu konuya dokunuyor. “Genuine Influencer” (Samimi Influencer) kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuş,

Genuinfluencer kavramına tekabül eden isimler, kendisinin kullanmayacağı ürünü tanıtmazlar, çevreye odaklanmayan, Yeşil Dünya savunucusu olmadığını bildikleri markalarla iş birliği yapmazlar, takipçilerinin de bu konuya hakim olduğunu bilir ve çizgisine sadık olacağının garantisini verirler.


Brief’e Sadık Kalmak


Biz sosyal medya kullanıcıları olarak karşılaştığımız bir iş birliği içeriğini saniyeler içerisinde izleyerek tüketebiliyoruz ancak influencer’ın bu içeriği uygun bir ortam yaratarak üretmesi saatlerini alabiliyor. Yapılacak iş birliğinde çekimin tekrar etmemesi adına marka tarafından iletilen brief’in dikkatli bir şekilde okunması, içeriğin doğru bir şekilde üretilmesini sağlayarak revizyon sürecine girilmesini önleyecektir.

Bu etken de hem markanın hem de influencer’ın zamanlarını verimli kullanabilmelerini sağlayacaktır.


Özgünlüğü Korumak


Her influencer’ın takipçileri ile iletişim kurma yöntemi farklıdır. Gerçekleştirilecek iş birliğinde de influencer’ın kendi iletişim yöntemlerini koruması ve kullanması iş birliğinin takipçiler tarafından sahiplenilmesini ve doğal bulunmasını sağlayacaktır.


Ürün Gösterimi


Influencer’ın paylaşımında yer alacak ürünün hem içeriğini hem de ambalajını tanıyor olması çok önemli. Ürün içeriği hakkında takipçileri doğru bilgilendirirken ürünün ön yüzünün kamerada gözükmesi, adının net okunması, ambalaj renklerini ön plana çıkaracak bir set-up oluşturulması markaların oldukça önem verdiği konular arasında yer alıyor.


Kullanımı Zorunlu Hashtag’ler


İş birliklerinde belirlenen bazı hashtag’lerin kullanılması yasal bir zorunluluk haline getirildi.

Influencer’lar #reklam #sponsorluk #işbirliği #ücretliortaklık #hediye #markaelçisi ve #affiliate hashtag’lerini gerçekleştirdiği iş birliği modeline uygun olarak paylaşımlarına eklemeli.


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page