top of page

Senin Mecran Instagram Mı, TikTok Mu?

Güncelleme tarihi: 9 May 2023


En çok ziyaret edilen sosyal medya uygulaması olan Instagram ve TikTok hepimizin hayatında yer edinmeyi başarmıştır. Birbiriyle ortak özellikleri bulunan bu iki uygulama her geçen gün yeniliklere adım atmaya devam ediyor.

Peki çok sevilen bu iki uygulama arasında senin tercihin hangisi? Farklılıklarını sunarak seçim yapmanızı kolaylaştıralım.


Kısa videolar ve farklı trendler ile hızla yükselen TikTok daha çok genç kitleye hitap etmektedir. Günlük hayatın birçok kısmında TikTok kullanıcılarının, ufak kaçamaklar için ellerine telefonlarını aldıklarında birkaç video izlemek için girip birçok video izleyerek ayrıldıkları sürükleyici bir uygulamadır.

Eğlenceye odaklı olan bu uygulama başlarda müzik ve akımlar ile popülerliğini korurken diğer sosyal medya hesapları gibi iş birliklerinede adım atmaya başlamıştır. İlgi alanlarına göre belirli bir algoritma oluşturan TikTok, iş birliklerinin hedef kitleye ulaşmasında yardımcı olmuştur.


Daha çok görsel iletişimi ön planda tutan Instagram hemen hemen her kişinin sıklıkla kullandığı bir sosyal medya uygulaması haline gelmiştir.Kullanan kitleye baktığımızda ise genç ve orta yaş grupları görürüz. Fotoğraf paylaşımı, yaşamlarından kesitleri ve ilgi alanlarını paylaşarak anı biriktirdikleri hesaplar oluştururlar. İnsanlar için Instagram fotoğraf ve video gibi anılarını paylaşırken aynı zamanda çeşitli içeriklerinde kısa Reel şeklinde izlenebileceği bir uygulama haline gelmiştir. Son zamanlarda Reels sosyal medya kullanıcıları arasında büyük ilgi görmüştür.

Reel, Instagram’a girildiğinde mutlaka uğranılan bir bölüm halindedir. Markalarında Reels ile yüksek etkileşim sağladığını görürüz.


Tüm bunların sonucunda her iki uygulamanında ortak özelliklerinin oldukça fazla olduğunu daha çok kısa videolar ve Reels ile benzerlik gösteren bu uygulamalardan TikTok’un eğlenceli trendler ve ilgi alanamıza bağlı kısa videolar ile öne çıktığını görürüz. Instagram'da ise hayatımızdan kesitler ve paylaşımların yanında Reels videoları da vardır. Bu iki uygulama arasında kullanıcıların ilgi alanlarına göre ayrıldıklarını görebiliriz.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page